gallery/unnamed

Z miłości do drewna...

XILIX GEL

Żelowy środek do ochrony i

leczenia drewna

Jak zlikwidować szkodniki z domków letniskowych?

Gdy nadchodzą wakacje, chętnie wybieramy się na wypoczynek do domku letniskowego, gdzie będziemy mogli odetchnąć od zgiełku wielkiego miasta. Ten jednak wykonywany jest najczęściej z drewna, które wręcz przyciąga wszelkiego rodzaju owady.

 Niestety, ale może zdarzyć się tak, że nie zauważymy momentu, w którym one się wylęgną i będziemy musieli pomyśleć nad najlepszym sposobem ich wytępienia. Jak zatem zlikwidować szkodniki z domków letniskowych?Po czym poznać, że drewno zostało zaatakowane przez szkodniki?


Przede wszystkim, najważniejsza jest tutaj obserwacja i nasłuchiwanie. Jeśli jeszcze nigdy w naszym domku nie pojawiły się szkodniki, jedynym sposobem, by poznać, czy są one obecne to usłyszenie charakterystycznego chrobotania. Jeśli natomiast już wcześniej zmagaliśmy się z tym problemem, warto przyjrzeć się dokładnie drewnianym deskom, w celu znalezienia specyficznych otworów wylotowych, w których najczęściej wykluwają się i zalęgają owady. Nie bagatelizujmy też wysypującej się mączki drzewnej, która jest cenną wskazówką, podpowiadającą nam, że w drewnie żerują niechciane owady.Sposoby walki ze szkodnikami w drewnie


Jeśli tylko zauważymy któryś z wyżej wymienionych symptomów, nie traćmy czasu i od razu podejmijmy działanie - zbyt późna reakcja może doprowadzić do nieodwracalnych zmian w drewnie, które ciężko będzie później zrekonstruować. Jednym ze sposobów na likwidację szkodników w domu letniskowym jest użycie preparatu owadobójczego, czyli impregnatu. Najczęściej w tym celu stosuje się insektycydy, hormony syntetyczne, zakłócające rozwój owadów oraz repelenty, które odstraszają owady zapachem. Inną metodą na zwalczanie szkodników jest użycie gorącego powietrza, polegająca na nagrzaniu drewna do 50-60 stopni Celsjusza lub nowoczesna metoda mikrofalowa.

Wróć do bloga