gallery/unnamed

Z miłości do drewna...

XILIX GEL

Żelowy środek do ochrony i

leczenia drewna

Jak prawidłowo chronić drewno?

Drewno to materiał, który jest szeroko wykorzystywany w naszych domach i ogrodach. Cenimy go za elegancję i funkcjonalność oraz za to, że jest łatwo dostępny. Jednak aby przedmioty wykonane z drewna służył nam przez wiele lat, potrzebna jest odpowiednia ochrona przed czynnikami, takimi jak wilgoć, grzyby, czy szkodniki.

Klucz do sukcesu - przygotowanie materiału

Podstawowym elementem ochrony jest odpowiednie przygotowanie podłoża. Każda drewniana powierzchnia powinna być przede wszystkim starannie oczyszczona z kurzu, żywicy, resztek kory, czy innych zanieczyszczeń. Drewno powinno być też suche, tak by dobrze przyjęło preparaty, których użyjemy w kolejnym kroku. Jak oczyścić drewniane elementy? By pozbyć się uciążliwej żywicy, można użyć niewielkiej ilości benzyny ekstrakcyjnej. Całość powierzchni warto też przygotować za pomocą papieru ściernego o różnej grubości. Pozwoli to uzyskać gładką powierzchnię. W skład wstępnego przygotowania wchodzi także użycie gruntu, który nie wpływa na wygląd drewna, ale zapewnia jego trwałość, chroniąc przed szkodnikami i innymi niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi. Należy przy tym unikać zbyt grubej warstwy preparatu, która zamiast chronić, będzie powodować łuszczenie się i odpadanie niewielkich kawałków.

Zabezpieczenie drewna 

Kiedy drewno jest już przygotowane, kolejnym krokiem staje się zabezpieczenie go za pomocą specjalnego preparatu. Dostępne w sklepach produkty wykazują właściwości penetrujące, a dzięki wnikaniu w głębokie warstwy materiału chronią go przez wiele lat. Starannie dobrane kompozycje podkreślają wygląd drewna, a przy tym stanowią dla niego biologiczną ochronę przed grzybami, sinizną, owadami, czy technicznymi szkodnikami drewna. Użycie najwyższej jakości produktów, to także doskonały sposób na nadanie drewnianym elementom wodoodporności. Jest to szczególnie ważne, jeśli znajdują się one na zewnątrz i stykają się ze szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Do wyboru mamy szeroki wachlarz produktów, w tym specjalny lakier, lakierobejcę, czy też olej. Każdy z nich to gwarancja doskonałego działania i łatwej aplikacji. 

Wróć do bloga