gallery/unnamed

Z miłości do drewna...

XILIX GEL

Żelowy środek do ochrony i

leczenia drewna

Jak chronić więźbę dachową przed szkodnikami?

Więźba dachowa, czyli drewniany stelaż dachu przeznaczony jest do przenoszenia obciążenia z pokrycia dachu na konstrukcję nośnych ścian budynku. W związku z tym, że jest ona skonstruowana z drewna, narażona jest na zniszczenie przez różnego rodzaju owady.

Oferowany przez nas żelowy środek do ochrony i leczenia drewna chroni przed działaniem kołatka, tykotka pstrego oraz miazgowca parkietowca. Zabezpieczenie struktury więźby dachowej głęboko wnikającym preparatem chroni drewno nie tylko przed działaniem szkodników, ale także grzybów domowych.

Warto pamiętać, że korniki i inne owady, które żerują w więźbie dachowej stanowią zagrożenie dla drewna konstrukcyjnego. Drążone przez nie tunele osłabiają strukturę surowca. Z tego względu drewno staje się mniej trwałe i wytrzymałe, co może skutkować uszkodzeniem poszczególnych elementów lub całości dachu. Zakup nowego pokrycia dachowego wiąże się z dość dużym wydatkiem pieniężnym. Likwidacja szkodników drewna za pomocą żelowego środka do ochrony więźby dachowej pomoże w utrzymaniu go w nienaruszonym stanie. Preparat może być aplikowany zarówno metodą natryskową, jak i poprzez malowanie oraz iniekcję w naturalne spękania drewna.

Jakie są objawy występowania szkodników?

Przed niszczycielskim działaniem szkodników należy zabezpieczyć poszczególne elementy stelażu jeszcze na etapie montażu. Jednak stan więźby dachowej należy regularnie kontrolować. Jednym z pierwszych symptomów są ślady mączki drzewnej na podłodze, jeśli w pomieszczeniu pozostawione zostały odsłonięte drewniane belki. Charakterystyczne są także odgłosy skrobania lub tykania, zwłaszcza w ciągu nocy.

W późniejszym etapie rozwoju owadów w drewnie można zauważyć widoczne ślady po nadgryzieniach, a także wydrążone korytarze. W przestrzeni strychu albo na poddaszu mogą pojawić się także larwy oraz dorosłe osobniki korników lub innych owadów niszczących drewno konstrukcyjne. Bez znaczenia jest fakt czy są one żywe, czy już martwe. W każdej z tej sytuacji należy jak najszybciej podjąć działania zapobiegające ich rozwojowi i rozprzestrzenianiu się.

Wróć do bloga