gallery/unnamed

Z miłości do drewna...

XILIX GEL

Żelowy środek do ochrony i

leczenia drewna

Jak chronić drewno przed owadami?

Drewno stanowi łakomy kąsek dla wielu owadów. Szkodniki mogą zniszczyć meble, ale także konstrukcyjne elementy domu, takie jak podłogi czy dach. Dlatego też tak ważna jest profilaktyka w zakresie ochrony drewna przed insektami. Tylko właściwa pielęgnacja i specjalistyczne środki skutecznie zniechęcą nieproszonych gości. Jak pod tym kątem można zatroszczyć się o drewno?

Po pierwsze – zadbaj o odpowiednie warunki

Szkodniki nie czują się dobrze we wszystkich okolicznościach. Uwielbiają za to przebywać w miejscach wilgotnych i dosyć ciemnych. Warto więc zadbać o to, aby wietrzyć pomieszczenia w czasie słonecznej pogody i unikać suszenia w nich prania. Dużym błędem popełnianym już na etapie samej budowy domu jest wybór nieodpowiedniego drewna. Nie należy do tego celu używać budulca, który pochodził z rozbiórki innego budynku. Wyjątkiem jest drewno zdezynsekowane w procesie fumigacji, czyli chemicznego zwalczania owadów.

Po drugie – impregnacja

Polega ona na wykorzystaniu środków chemicznych zabezpieczających przed owadami i pokrywaniu nimi drewna. Istnieją jej dwa rodzaje – impregnacja powierzchniowa oraz głęboka.

Impregnacja powierzchniowa to zabieg, który zapewnia, że preparat przeciw insektom przedostanie się na głębokość do 10 mm. Jest to dobry środek zachowawczy, ale tylko w przypadku, kiedy istnieje małe ryzyko zaatakowania drewnianych elementów przez szkodniki.

Dużo bardziej efektywna jest impregnacja głęboka. Środek owadobójczy przenika w drewno na głębokość ponad 10 mm.  Są to na przykład tak zwane kąpiele, czyli zanurzanie drewna w specjalnie przygotowanym roztworze soli. Do impregnacji głębokiej zalicza się także pastowanie, moczenie, smołowanie oraz bandażowanie.

Substancje stosowane do ochrony drewna przed owadami można podzielić na impregnaty solne, których skład jest oparty na roztworach soli nieorganicznych oraz oleiste – wyprodukowane na bazie ropy naftowej oraz węgla. Popularnym preparatem są również pasty. Ze względu na swoją przyczepność mogą być stosowane nawet w bardzo zawilgoconych miejscach.

 

Wróć do bloga